Valorant Dereceli Sistemi Ne Zaman Gelecek? Valorant Rank Sistemi

Valorant Dereceli Sistemi Ne Zaman Gelecek? Valorant Kümeleri Nelerdir? Valorant Dereceli Sistemi Küme Atlama sorularına cevap veriyoruz.

Valorant Dereceli Sistemi

Riot Games‘in kısa sürede ilgi çekmeyi başaran FPS oyunu Valorant, beta aşamasından sonra tamamen erişime açıldı. Erişime açıldıktan sonra çok fazla oyuncunun kafasında bir soru işareti oluştu. “Valorant Dereceli Sistemi Ne Zaman Gelecek?“. Bu içeriğimizde dereceli sisteminin detaylarını aktaracağız.

İçindekiler

Güncelleme: Valorant 1.02 Yaması ile dereceli aktif edildi!

Valorant Dereceli Sistemi Ne Zaman Gelecek?

Oyuncular artık Valorant‘ta derece belirlemek ve aynı seviye rakiplerle oynamak istiyor. Ancak henüz dereceli gelmeyecek. Oyuna bir süre daha dereceli sistemi gelmeyecek olmasının açıklaması ise oldukça basit. Oyun daha yeni ve betada oynamayıp tam erişimde oynayanların sayısı oldukça fazla, rekabetin artması ve oyun mekaniklerinin çözülmesi için biraz daha zamana ihtiyacımız olacak. Beta’da oyunu çözmüş birisi ile yeni başlayan birisi dereceli sırada karşılaştığında oluşabilecek psikolojiyi siz düşünün 🙂

Valorant Dereceli

Valorant Dereceli Sistemi Neden Aktif Edilmiyor?

Yukarıda özet geçtiğimiz sebepleri maddeler halinde açıklayalım.

 • Oyun daha çok yeni ve tam oyuncu kapasitesine erişemedikleri için aktif edilmiyor.
 • Beta sürümünde oynayıp kendini geliştiren oyuncular ile yeni başlayan oyuncuları (oyunu öğrenmeden) eşleştirmek istemiyorlar.
 • Yeni oyuncuların mekanikleri çözmelerini istiyorlar. League of Legends’da olduğu gibi Valorant‘ta da karakterlerde* ustalaşmak gerekiyor.

Objektif olarak bakıldığında Riot Games, rekabetçi (competitive) eşleşme olarak doğru hamleler yapıyor.

Valorant Dereceli Sistemi Nasıl İşliyor?

Valorant dereceli sisteminin nasıl işleyeceğini Riot Games tarafından yapılan açıklama ile öğrendik. Maddeler halinde sizlere aktaralım.

 • Dereceli oyun oynamak için 20 tane derecesiz (casual) maç oynanması gerekiyor.
 • En üst küme olan VALORANT hariç, diğer kümeler 3 aşamalı 8 kademeden oluşuyor.
 • En fazla 2 küme (kademe) yani 6 aşama fark bulunan 5 oyuncu ile dereceli sıraya girilebilir.
 • Dereceli sistemde 14 gün boyunca maç oynanmaz ise kademeler görünmeyecektir fakat erime de oluşmayacaktır.

Valorant Dereceli Sistemi Yerleştirme Maçları

Riot Games‘in açıklamalarına göre Valorant‘ta küme (kademe) belirlemek için 5 tane dereceli maç oynanması gerekiyor. 5 maç ardından performansınıza göre bir kümeye yerleştirileceksiniz.

Valorant Küme Nasıl Atlanır? Dereceli Rank Atlama

Valorant dereceli sisteminde 20 tane normal maç, 5 tane de dereceli maç oynayıp bir küme belirlenir. Küme atlamanın en önemli koşulu oynanan dereceli maçlarda yüksek sıralarda yer almak olacaktır.

Riot Games‘in açıklamasına göre oyun içindeki performansınız, galibiyet aldığınız maç sayısından daha önemli bir rol oynuyor. Yani iyi performans gösteren bir oyuncu maçı kaybetse bile elo fazla kaybetmeyecek hatta bir ihtimal yükselecek gibi görünüyor.

Valorant Dereceli Kümeleri ve Aşamaları Neler?

3 aşamalı 8 küme (kademe) oluşan Valorant kümeleri aslında Riot Games‘in diğer oyunlarından aşina olunan bir sistem olarak göze çarpıyor.

Valorant Kümeler

Valorant Kümeleri

Kümeler 3 aşamadan oluşmaktadır. Örneğin: Elmas kümesinin aşamaları Elmas 1, 2, 3 diye gidecektir.

 • Demir
 • Bronz
 • Gümüş
 • Altın
 • Platin
 • Elmas
 • Ölümsüzlük
 • VALORANT ( Challenger )

Valorant Dereceli Maçlar Eşit Olacak

Riot Games‘in en önem verdiği koşullardan birisi adil rekabet edilmesi. Maça giren kişi sayısına göre rakibe de aynı sayıda (premade) gelecek gibi duruyor. Yani 5 arkadaş oyuna giriyorsanız karşıda da en az 5 kişi giren bir rakip olma olasılığı yüksek olacak.

Valorant dereceli sisteminin detaylarını sizlere aktardık. Konu ile ilgili bir güncelleme geldiği zaman içerik güncellenmeye devam edecek.

Valorant hakkında diğer içeriklerimize buradan göz atabilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Valorant Jett Rehberi – Jett Taktikleri

Valorant İsim Nasıl Değiştirilir? Riot ID Tag Değiştirme